Peter Svan

www.traderkanalen.se


Har du hört om hur vinnande traders har en “statistisk edge” eller fördel. Du kanske har hört det från mig, eller i andra sammanhang. Oavsett så är det en viktig del för dig, om du vill bli en vinnare.

Här är min definition av edge: Att skapa en situation där du sannolikt slutar som en vinnare.

I marknaden så innebär det att du tjänar pengar, punkt. En finansiell marknad är ett nollsummespel, lär dig mer om hur nollsummespel fungerar i #31 av podden här. En enkel liknelse är hur poker fungerar, om du spelar poker så är din potentiella vinst summan av risken som de andra spelarna tar på samma gång.

Exempel: Ni är 4 spelare, alla riskerar 1000kr på bordet. Det ligger därför alltså 4000;- på bordet, varav 1000kr är dina. Om du slutar som vinnare så kommer du ta hem 4000kr.

Marknaden fungerar likadant, när en trader tar en förlust är det en annan trader (eller flera) som tar vinsten. Forex som är min marknad är speciellt intressant då den består av många professionella aktörer, så som stora multinationella företag, riksbanker, banker, fonder etc.

Det gör marknaden mycket het och samtidigt forex marknaden till världens mest omsatta marknad, med rapporten om allt mellan 5-6 triljarder dollar omsättning per dag. Galna volymer.

Så, låt oss gå tillbaks till att ha en edge. Du kan enligt mig få en edge på två sätt.

  1. Antingen så handlar du på ett unikt sätt, kanske med en känd strategi med en egen twist. Eller en helt egen strategi som INGEN annan använder.
  2. Överlägsen förståelse


Du kan alltså antingen försöka hitta en edge i din strategi, vilket innebär att du skulle handla på ett sätt som ingen annan gör – eller åtminstone extremt få. För att ge dig en snabb förklaring till varför (om du inte följt med här innan) så förlorar majoriteten kontinuerligt, i alla finansiella marknader. Det gör att du måste vara unik, en contrarian ELLER ha en överlägsen förståelse för att komma ut som vinnare i marknaden.

Nu, att hitta en strategi eller skapa en modell med en twist som gör att du inte handlar som andra är möjligt. Jag har t.e.x min egna twist på att handla obalanser i pris, något som varit en form av handelsmodell sedan Richard Whyckoff  på tidigt 1900-tal. Att bara kopiera en strategi är inte lönsamt, kommer aldrig att vara.

Du behöver ha en förståelse, eller en unik approach för att kunna få en edge. Bara tänk dig själv hur majoriteten av alla traders lär sig idag, stöd/motstånd, trender och indikatorer har varit “skolan” väldigt länge och det är inte konstigt att få hittar en edge med den traditionella kunskapsvägen. Det är inte omöjligt, men du lär dig inte hitta en edge i en bok (som miljoner andra också kan läsa).

Jag handlar en modell som väldigt få handlar, med min egna personliga twist vilket gör att ännu färre handlar likt mig. Men det är inte min största edge. Min största edge är förståelsen för hur marknaden fungerar, hur banker positionerar sig och hur retail traders agerar och sedan utläsa det i en prisgraf.

Om du kan hitta en situation i marknaden där många kommer förlora pengar, så har du en bra chans att tjäna pengar om du gör tvärt om. Så fungerar marknaden, kom ihåg liknelsen till poker. Det finns många djupgående förklaringar här som vi går i djupet på i våra utbildningar, t.e.x hur en bank som tar en massiv position i marknaden måste göra det attraktivt för retail traders att göra tvärt emot vad de kommer göra – annars har de inte likviditet att fylla sin order.

Så i en marknad med många professionella aktörer gäller det att vara vass, och hitta din edge. Nu vet du två sätt du kan göra det på. Lycka till och tveka in med att spana in min steg för steg kurs som hjälper dig få förståelse, bygga en edge på riktigt och handla en modell som är logisk i linje med hur marknaden faktiskt fungerar.

Kolla in den här.

Om du har en fråga, skicka ett mejl till mitt team så hjälper jag eller dem dig direkt 🙂

//Peter Svan